aktualności klasztorów Sopot wróć

Życzenia na Boże Narodzenie 2018


Grudzień 15, 2018

 

 

Zajaśniał nam dzień święty,
pójdźcie narody,

oddajcie pokłon Panu,
bo wielka światłość

zstąpiła dzisiaj na ziemię.

(z Liturgii Słowa w Boże Narodzenie)

 

Drodzy Dobrodzieje i Przyjaciele

 

Rozpoczęliśmy Nowy Rok Kościelny w Pierwszą Niedzielę Adwentu, czyli okresu oczekiwania – radosnego oczekiwania. Oczekujemy na Uroczystość Bożego Narodzenia, ale przede wszystkim ten Okres i sama Uroczystość ma nam przypominać byśmy radośnie oczekiwali ostatecznego przyjścia Chrystusa.  Prawdopodobnie (ale nie możemy tego wykluczyć) nie będzie nam to dane za naszego życia. Jest jednak coś, co dotyczy nas tu i teraz. Z jednej strony to przyjście Jezusa przy końcu naszego życia, a z drugiej to PRZYCHODZENIE Jezusa do naszego serca, do naszej duszy już teraz, w każdej chwili.

Dlatego życzymy Wam właśnie tej radości, która przychodzi – wg zamysłu Boga – przez Maryję. (Tu w nawiązaniu do 450. Rocznicy reformy Karmelu patrzymy właśnie teraz szczególnie na Nią – Królową Karmelu. Jak głosi tekst modlitwy „Flos Carmeli”, Maryja jest Kwiatem który rodzi Owoc. W ogrodzie Karmelu, Maryja jaśniejąca chwałą i pięknem Bożym, zapowiada tego, który odradza i daje zbawienie – Jezusa. Oto piękna obietnica! Oto oczekiwanie pełne nadziei! Adam i ludzie odzyskają swoją siłę w mocy Chrystusa…).

Życzymy Wam radości prawdziwej, tej o której słyszymy już od I Niedzieli Adwentu. Przekazując życzenia chcemy posłużyć się właśnie czytaniami z poszczególnych Niedziel i samej Uroczystości Bożego Narodzenia.

Pan mówi: „Oto nadchodzą dni, kiedy wypełnię pomyślną zapowiedź, jaką obwieściłem domowi izraelskiemu i domowi judzkiemu” (Jr 33,14). Możemy sparafrazować  te  słowa:  oto   nadeszły już  te  dni  i  trwają te dni,  kiedy  wypełniłem zapowiedź, bo Jestem, bo przyszedłem zbawić, bo trwam…  Dlatego w odpowiedzi na przyjście Pana możemy wznosić swoją duszę ku Niemu i wołać „Daj mi poznać, Twoje drogi, Panie, naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami. (…), w Tobie mam nadzieję” (Ps. 25).

W Nim Jedynym mamy radość i miłość, które dla Was pragniemy wyrażając to słowami św. Pawła: „radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się! Niech wasza łagodność będzie znana wszystkim ludziom: Pan jest blisko! O nic się już zbytnio nie troskajcie, ale w każdej sprawie wasze prośby przedstawiajcie Bogu w modlitwie i błaganiu z dziękczynieniem. A pokój Boży, który przewyższa wszelki umysł, będzie strzegł waszych serc i myśli w Chrystusie Jezusie” (Flp 4,4–7). Tak więc gdy rodzi się w naszych sercach Chrystus, który jest Miłością, niech panuje w nas Jego radość – mimo różnych przeciwności dnia codziennego. „Pan króluje, wesel się ziemio, radujcie się liczne wyspy!” (Ps. 97). To nie jest mowa o jakiejś ziemi i jakichś wyspach. To jest mowa o nas: Wesel się.  … (tu należy wstawić swoje imię), radujcie się Wy wszyscy!

Tego Wam i Waszym bliskim z serca życzymy i prosimy o to w modlitwie.

Szczególna pamięć o Was niech się wyrazi we Mszy św. Pasterskiej, którą będziemy sprawować w Waszej intencji o północy 25 grudnia.

 

W imieniu

braci karmelitów bosych z klasztoru w Sopocie

o. Tomasz Marian od Trójcy Świętej OCD

(Tomasz Litwiejko)

 

P.S.

Serdecznie dziękujemy za Wasze ofiary składane przy okazji zamawianych Mszy św., lub po prostu z potrzeby serca i miłości do Karmelu. Dzięki Waszym ofiarom możemy dokonywać remontów klasztoru. Tak np. w ostatnim czasie mogliśmy dzięki Wam wymienić okna w części piwnicznej klasztoru, co spowoduje oszczędność w ogrzewaniu. Dziękuję również za ofiary niematerialne z Waszej strony i modlitwy. Wzajemna modlitwa przynosi wielkie owoce. My z naszej strony zapewniamy o modlitwie za naszych Dobrodziejów i Przyjaciół w codziennej liturgii, często przez wstawiennictwo Maryi i św. Józefa.

Jeszcze raz: Bóg zapłać i Szczęśliwego Nowego 2019 Roku.